پنجشنبه ۱۳۹۷/۲/۶ - ۱۱:۴۱
سید باقر موسویان خبر داد  :

آغاز تدوین برنامه پنج ساله شهرداری شبستر

شهرداری شبستر در نظر دارد با مشارکت شهروندان و صاحب نظران و متخصصین برنامه پنج ساله توسعه شهری را تدوین نماید .

به گزارش روابط عمومی شهرداری شبستر ،شهرداری شبستر در نظر دارد با مشارکت شهروندان و صاحب نظران و متخصصین برنامه پنج ساله توسعه شهری را تدوین نماید .

 

دستورالعمل اجرایی تهیه برنامه عمرانی پنجساله شهرداری ها از سوی وزارت کشور در واقع یک الگوی تلفیقی از برنامه های راهبردی بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

در توضیح تفاوت برنامه پنج ساله عمرانی شهری با سایر طرح های توسعه شهری باید گفت؛ بطور عمده برنامه پنج ساله برخلاف سایر طرح های توسعه شهری که برای تمام عملکردهای شهری تصمیم گیری می کند مختص فعالیت هایی است که فقط در حیطه وظایف شهرداریهاست.

در حقیقت می توان برنامه پنج ساله را به نوعی مکمل طرح های جامع (توسعه و عمران) و یا تفصیلی در راستای عملکرد شهرداری‌ها دانست.

اهمیت برنامه 5 ساله عمدتا در ارائه برنامه هایی در جهت توزیع بهینه منابع اعم از مالی و انسانی و یافتن راهکارهای مناسب در جهت جلوگیری از اتلاف منابع فوق است. همچنین روش های کسب درآمد و تامین منابع مالی را جستجو می کند. در این راستا، شهرداری شبستر در نظر دارد برنامه پنج ساله شهرداری را تهیه کند تا ابتدا با بررسی مسائل نظری عام در این زمینه درکی فراگیر از مسائل عمده مدیریت شهری ارائه دهد و سپس با بررسی و مطالعه طرح های توسعه شهر و طرح های توسعه شهرستان وضعیت عمومی شهر و جایگاه آن را در توسعه شهرستان شبستر را مورد مطالعه قرار دهد .

 باتوجه به اینکه برنامه پنج ساله شهرداری ها در حالیکه دارای ماهیت راهبردی است، برنامه ای کاملا عملیاتی نیز محسوب می شود در نتیجه نیاز است در تهیه این برنامه به مسائل و مشکلات عمومی و روزمره شهر و شهروندان توجه خاص شود و برای تبدیل ساختار اداری و تشکیلات شهرداری شبستر که دستگاهی با ویژگی اجرایی- عمرانی و نظارتی است به دستگاهی با ویژگی اصلی نظارتی و در چارچوب تحقق اهداف مورد نظر، نیاز به ارائه برنامه تفصیلی جدیدی وجود داشت و باید با بررسی روند درآمد و هزینه شهرداری طی یک دوره ده ساله و با تجزیه و تحلیل و تدوین استراتژی به تدوین برنامه پنج ساله برای شهرداری مبادرت گردید. شهرداری شبستر ،در ارائه این برنامه بر آن است تا با گریز از بلندپروازی و یا محافظه کاری و با در نظر گرفتن چالش های اصلی شهر شبستر، اولویت بندی برنامه ها و پروژه های پیشنهادی خود را در دستور کار فعالیت های شهرداری قرار دهد.

اهداف کلان:

1-شناخت کمی و کیفی مشکلات وضعیت موجود و ارتقاء مدیریت شهری در حوزه های اداری خدمات شهری و عمران شهری شهرداری

2- ارائه راهبردها و راهکارهای کاربردی جهت رسیدن به شاخص های کمی و کیفی توسعه شهری و شهرنشینی با تدوین برنامه و بودجه 5 ساله

3- شناسایی پایه های اقتصاد شهری و درآمد شهری در راستای ایجاد منابع مستمر مالی و توسعه پایدار

4- ارتقاء مدیریت شهری به لحاظ وظایف، تشکیلات و نیروی انسانی

5- توزیع بهینه منابع (مالی و انسانی)

عناوین برنامه‌های پیشنهادی

1- برنامه ریزی توسعه شهری

2- ایجاد تسهیلات و تاسیسات شهری

3- برنامه بهبود عبور و مرور شهری

4- ایجاد تاسیسات حفاظتی شهری

5- بهبود محیط شهری

6- ایجاد اماکن و فضاهای ورزشی، فرهنگی و توریستی

7- برنامه های توسعه مشارکت شهروندان

8- ایجاد تاسیسات درآمدزا

9- بهبود نظام اداری و تشکیلاتی

 

⭕️⭕️امید است شهروندان با فرهنگ شبستر ما را در تدوین این برنامه مهم یاری نمایند.

 

شهروندان محترم میتوانند پیشنهادات سازنده خود را در جهت عمران و آبادانی شهرمان شبستر به واحد روابط عمومی شهرداری اعلام نمایند .

پل های ارتباطی روابط عمومی شهرداری شبستر :

 

تلفن تماس :      04142420500

کانال شهرداری شبستر :   shabestarcity@

آی دی تلگرام ما  :   shabestaradmin@

 

انتهای پیام